טכנולוגיה לשליטה ודיכוי אבק

פיתוח מקורי של תערובת ייחודית המשולבת בננו-טכנולוגיה ומתוכננת לדיכוי אבק

הקדמה

הסעת אבק בדרכים לא סלולות ופליטת אבק לאוויר בגודל חלקיקים הקטנים מ PM-10 הם נושא שקיבל בשנים האחרונות התייחסות משמעותית בשל ההשלכות הרבות שיש להם על איכות האוויר בכדור הארץ והשפעות האבק במיוחד באותם מקומות שנחשבים כיצרנים גדולים של אבק כגון מחצבות, מכרות, דרכי עפר, אתרי בניה, הטמנה ועיבוד פסולת בהם תנועת כלי רכב גורמת לשינויים דרמטיים ביציבות פני הקרקע , וכתוצאה מכך לסחיפה איאולית (באמצעות רוח) ולפליטת כמויות אבק ענקיות לאטמוספירה. 

הולכת וגוברת המודעות לנזקים הישירים והעקיפים שיש לפליטת אבק על מערכות כדור הארץ והאדם. האומדנים הנוכחיים של סחיפת קרקע וטעינת אבק טבעית לאטמוספרה בקנה מידה גלובלי עדיין גסים מאוד אך נעים בטווח של 3000-500  מיליוני טון לשנה כאשר פעילות אנושית מחמירה את זיהום האוויר ב 20%-50% ונמצאת במקומות רבים בארץ ובעולם מעל הסף המאושר על ידי ראשויות אכיפת החוק בתחום איכות הסביבה, במיוחד באותם מקומות בהם מכרות ומחצבות נמצאים בקרבת אזורים מאוכלסים. 

דרכים בלתי סלולות בהם ישנה תנועה של כלי רכב כבדים מהווה מקור משמעותי לפליטת אבק לאוויר בחלקיקים הקטנים מ- PM-10. כלי רכב אלו שוחקים ומרסקים את שכבת הקרקע העילית וגורמים להרס המצע, בכך מעודדים פליטת חלקיקים שנישאים ע”י הרוח למרחקים גדולים.

POSTER ECO- PLATFORM.jpg

לאורך הזמן השתמשו בחומרים שונים לדיכוי האבק אך לאחרונה השתנו התקנים העולמיים וחלים איסורים והגבלות על שימוש בחומרים רבים לדיכוי אבק המשפיעים משמעותית גם על המשתמשים בדרכי העפר מאחר ובעקבות הכבדת זיהום האוויר הבטיחות הכללית במרחב הדרכים יורדת משמעותית, כמות התאונות הנגרמות עקב ראות לקויה גדלה, כמות הנזקים  לכלי העבודה באתר כולו עולה עד לכדי השבתתם ובכך נגרמים הפסדי תפוקה וכסף רב, מתגברות משמעותית מחלות נשימתיות אצל בני האדם ובעלי חיים, שטחים חקלאיים ,צמחיה טבעית ניזוקים ומאגרי מים מזדהמים כתוצאה של אמצעים שונים הנמצאים כיום בשימוש ויעודם דיכוי אבק.

הבעיה

לאורך השנים האחרונות, נבדקו שיטות רבות לדיכוי האבק במטרה לרסן את הפליטה ונדידת  חלקיקי האבק כגון:
שרפים, קרוסין, פולימרים סינטטיים ושילובים שונים בין החומרים, מגנזיום כלוריד, תמלחות ועוד.

שיטות אלו מספקות יכולת דיכוי מוגבלת, חלקן לא יעילות או יעילות לזמן מוגבל ומזהמות במיוחד ולכן אינם מיושמות בקנה מידה נרחב או נמצאים בשימוש מוגבל במקומות שונים בעולם. נמצא כי, כתוצאה מהאיסורים החדשים אנשים משתמשים במים כפתרון  מועדף לדיכוי אבק. לפיכך, השיטה הנפוצה והיעילה ביותר (ושאליה נתייחס בעיקר) הינה באמצעות מים שפירים או מי קולחים מטופלים ו/או בתוספת מגנזיום כלוריד המפוזרים על פני מצע הקרקע.

אלא שעם הזמן הוכח שגם מגנזיום כלוריד גורם לזיהום קרקע וחמור מכך פוגע במי התהום והאקוויפר-ים ומוסע למרחקים גדולים כתוצאה של גשמים. כתוצאה מכך, יחד עם האפשרות המסתמנת של נזקים ישירים ועקיפים לאדם ולסביבה כפי שהתקבלו ממקומות שונים בעולם הוגבל ככל הניתן השימוש גם במגנזיום כלוריד שכאמור נחשב ליעיל ביותר. בכך, פחתה יעילות הדיכוי במקביל לגידול משמעותי בצריכת המים. עם זאת, נמצא כי השימוש במים אמנם יעיל אך בעל אורך חיים קצר מאד ולכן מצריך יישום קבוע על הקרקע אחרת יעילות הדיכוי יורדת משמעותית בעיקר באזורים יבשים ו/או עם מהירות רוח יחסית גבוהה.

המציאות מראה כי הבחירה באמצעי זה דורשת כמויות אדירות של מים בכמות יעילה של 2.5 ליטר/למ”ר כל 2-3 שעות (בטפ’ חיצונית ממוצעת של 30-33 מעלות צלסיוס) ושימוש בעיקר במים שפירים שמקורותיהם ממילא הולכים ומתדלדלים בארץ ובעולם (בשנים האחרונות משתמשים גם במי קולחים מטופלים). 


מגנזיום כלוריד מייצר למעשה מספר בעיות מרכזיות הפוגעות באיכות הסביבה ואף באתר המחצבה עצמו למשל: 

א) מגנזיום כלוריד מחלחל לתוך מי התהום ומזהם אותם ו/או מגיע באמצעות הגשמים לנחלים ולנהרות שסוחפים את הזיהום הרחק לאורך מאות ואלפי ק”מ ובכך פוגעים בחי/צומח, ערים ועיירות שנמצאים לאורכם וניזונים מהם.

ב) סחיפה והעלאת המגנזיום כלוריד לאוויר יחד עם האבק ונשימתם ע”י בני האדם וחיות גורמות למחלות בדרכי הנשימה במקרה הקל ולמחלות קשות במקרה הקשה. 

ג) לאורך חיי המחצבה או בסיום וסגירת האתר נשארת כמות אדירה של קרקע מזוהמת שממשיכה לזהם לאורך שנים ולכן בעלת עלויות כספיות ענקיות הנדרשות מבעל האתר/מחצבה לצורך ניקוי הקרקע והחזרתה לקדמותה. 

ד) באתר עצמו, מאחר שמגנזיום כלוריד הוא קורוזיבי, מתרחש תהליך קורוזיה ובלאי מוגבר לכלי העבודה עצמם, למתקנים העשויים ממתכת, ובאופן ישיר פוגעים בבריאות העובדים עצמם. 

ה) נגרמים נזקים גדולים לגידולים חקלאיים במרחק ושטח עצום בטווחי הסחיפה האיאולית ולכן נפגעים עד כדי פסילתם לשימוש. 

לכל האמור לעיל יש משמעויות כספיות גדולות במונחים של בריאות הציבור, מזון, מים, חומרי דיכוי, דלק, כוח אדם, האצת בלאי כלים ומתקנים והוצאות כספיות שהולכות וגדלות עם הזמן גם לאחר סגירת המחצבה או הפסקת השימוש.

74542459_s.jpg

איך זה עובד.jpg

Dust Control Eco-Platform הנו פיתוח מקורי של תערובת ייחודית המשולבת בננו-טכנולוגיה ומתוכננת לדיכוי אבק. 

Dust Control Eco-Platform מוגן פטנט ובעל סימן מסחרי רשום מורכב משבבי עץ שנבחרו בקפדנות ומטופלים בחומרים מורכבים נבחרים המפוזרים על פני הקרקע כמצע בעובי מדוד.

Dust Control Eco-Platform מבטלת את הצורך בשימוש בכל ציפוי או אמצעי לדיכוי אבק אחר, מפסיקה את זיהום הקרקע, מי התהום, נהרות, נחלים, שטחים חקלאיים וקורוזיה. 

Dust Control Eco-Platform מקטינה את התאונות והשבתות האתר ומפסיקה את ההשלכות של נזקים נשימתיים לבני האדם כתוצאה של שימוש במגנזיום כלוריד. 

תיאור המוצר

בעיה האבק הגלובלית, הגדלת כמות האבק הנפלטת לאוויר, זיהום מקורות המים והמזון, פגיעה בחקלאות, הגברת השימוש במים שפירים ובעיקר התוצאות הגדלות של נזקי האבק, בעיקר בשילוב מגנזיום כלוריד וגדילת גרף המחלות הנשימתיות אצל בני האדם באתר עצמו ובאופן כללי יצרו את הצורך למציאת פתרונות חדשים שמצד אחד ידכאו את האבק ככל הניתן אבל מצד שני יציגו שינויים עם פתרונות שיתגברו על בעיות אלו.

טכנולוגית Dust Control Eco -Platform הינה פריצת דרך בחשיבה כיצד לעשות זאת. המוצר תוכנן כמוצר ידידותי לסביבה, אינו דליק, אנטי קורוזיבי ומציג 100% חומרים מתכלים טבעיים שיודעים להתמזג עם הטבע ללא חשש לזיהום פני הקרקע, למנוע את זיהום מי התהום, נהרות, נחלים ויבולים חקלאיים אך בעיקר ובדגש על הפחתה דרסטית בשימוש עם מים שפירים למניעת התרוממות האבק הקטן שבגדלי 10PM, צמצום והפחתת בעיות ומחלות נשימתיות הנגרמות מאבק מרחף עם או בלי מגנזיום כלוריד. 

Dust Control Eco-Platform הנו פיתוח מקורי של תערובת ייחודית המשולבת בננו-טכנולוגיה ומתוכננת לדיכוי אבק.

Dust Control Eco-Platform מוגן פטנט ובעל סימן מסחרי רשום מורכב משבבי עץ שנבחרו בקפדנות ומטופלים בחומרים מורכבים נבחרים המפוזרים על פני הקרקע כמצע בעובי מדוד.

Dust Control Eco-Platform מבטלת את הצורך בשימוש בכל ציפוי או אמצעי לדיכוי אבק אחר, מפסיקה את זיהום הקרקע, מי התהום, נהרות, נחלים, שטחים חקלאיים וקורוזיה אך במיוחד מגדילה את הבטיחות באתר, מקטינה את התאונות והשבתות האתר ומפסיקה את ההשלכות של נזקים נשימתיים לבני האדם כתוצאה של שימוש במגנזיום כלוריד.  

כל זה הנו בעל משמעויות אדירות במונחים של רווחים כספיים לבעלי האתר ולחיסכון גדול למדינה בטיפול והתמודדות עם נזקי בריאות הציבור, המים, האוויר והמזון. 

DCT- PHOTO - AS IT IS.jpg

כיצד זה עובד

Dust Control Eco-Platform מייצר מלכודת מים חכמה עבור המים המפוזרים עליהם, מאחסן ו”כולא” אותם לזמן ארוך בהרבה בתוך התערובת.
Dust Control Eco-Platform מאט דרסטית את התנדפות המים כתוצאה של טמפרטורה סביבתית ורוח ומשתמש במים כמחסום יעיל וחסכוני. התוצאה, מלכודת זו שומרת על לחות גבוהה של שכבת הקרקע העליונה ומשאירה אותה לחה לאורך זמן. בכך, Dust Control Eco-Platform מונעת ומפחיתה את כמות האבק והחול שמתרומם ואינה מאפשרת את טעינת האוויר בחלקיקי אבק המוסעים ונפלטים לאטמוספירה.

בנוסף, Dust Control Eco-Platform מונע את סחיפה ונדידת הקרקע כתוצאה של תנועה איאולית ומציגה ערכים נמוכים משמעותית שנמצאים מתחת לתקן הבינלאומי המקובל לאיכות האוויר של WHO.

(0.05 מ”ג /מ”ק).

מלכודת המים שיוצרת מערכת Dust Control Eco-Platform מקטינה דרמטית את כמות ותדירות המים הנדרשים לדיכוי אבק בהשוואה לכל אמצעי קיים אחר. פיזור מים בודד על המצע בספיקה מקובלת של 4 ליטר/מ”ר, בטמפרטורה סביבתית של 30-33 מעלות צלסיוס, מהירות רוח ממוצעת של 18-25 קמ”ש ולחות סביבתית של 50-60% יספיק לדיכוי הקרקע למשך 3 ימים ואף יותר. 

נתון מדהים זה מציג חיסכון עצום של יותר מ- 85% במים שפירים הדרושים לשימוש יעיל במחצבות שלא עברו טיפול במגנזיום כלוריד ולמעלה מ- 65% במשטחים שפוזר עליהם מגנזיום כלוריד!! בנוסף לחסכון אדיר גם בעלויות כוח אדם, כלי רכב, ואנרגיה הדרושים לדיכוי האבק בזמן פעילות האתר. (בהתאמה לציפוי עם ובלי שימוש במגנזיום כלוריד).

Dust Control Eco-Platform הנה מערכת תערובת ידידותית לאדם ולסביבה שנמצאת על הקרקע ושימוש במים במחזוריות של 3 ימים בכמות המקובלת למעשה יחדש וירענן את יכולת דיכוי האבק לאורך זמן. 

Dust Control Eco-Platform מיושמת על הקרקע בשני תזמונים: במהלך התזמון הראשון – יישום תערובת המצע בעובי של 1-2 אינץ’, תלוי בעומס באתר, בנפח התעבורה, במשקלי הרכב, ובהמשך, לאורך זמן, חידוש המצעים בכל מקום בו יש צורך במהלך זרימת העבודה. 

העיתוי השני הוא חידוש החומר הנוזלי המיוחד בכל 25-35 מחזורי ריסוס מים, כלומר 75-105 יום.

truck on dirt

בדיקות ותוצאות לפי תקן ישראלי ואמריקאי​

Dust Control Eco-Platform נבדק ע”י מעבדות AIRLAB בדיקות אוויר בע”מ, המובילה בישראל בתחום בדיקות איכות האוויר עפ”י שיטות דיגום מקובלות ע”י המשרד להגנת הסביבה הישראלי, בהתאם “לתקן ישראלי כמפורט בתקנות אוויר נקי (מעודכן לשנת 2011)” ובהתאם לתקן האמריקאי US-EPA 81102. כל מכשירי הדיגום כוילו לפני הבדיקה. AIRLAB הוסמכה ע”י הרשות הלאומית להסמכת מעבדות לתקן ISO-17025 כחברה דוגמת.

השיטות  המוסמכות לתקן ISO – 17025 מסומנות ב-*. אנליזה גרבימטרית לדגימות אבק מרחף, בוצעה במעבדת אייר-לאב בדיקות אוויר בע”מ- מעבדה המוסמכת לתקן 17025 ע”י הרשות הלאומית להסמכת מעבדות בישראל.

זמן הבדיקות נעשה בקיץ הישראלי החם בחודש אוגוסט 2019 באתר להטמנה, גריסה ועיבוד פסולת בקיבוץ נען עם נתונים קבועים של רמת זיהום אוויר סביבתי גבוה. כמות כלי הרכב היומית הממוצעת שעברה על המצע הייתה 85 ליום כלומר בזמן הבדיקות (3 ימים) עברו עליו למעלה מ-250 כלי רכב כבדים במשקל 50-80 טון כל אחד ובמשקל כולל של  12,500-20,000 טון !!  
 

ניתוח ותוצאות הבדיקות מפורטות ומצורפות ל TDS- זה ומדגימות ערכי דיכוי אבק מעולים המראים יעילות יוצאת דופן של פי 5-8 טובה יותר מהנדרש עפ”י 2 התקנים שנבדקו – הישראלי והאמריקאי. 

סיכום

מערכת Dust Control Eco-Platform מציגה את היתרונות הבאים:

 • חסכון עצום של 85% ויותר במים שפירים.

 • ידידותי לסביבה ומורכב 100% חומרים מתכלים.  

 • הפסקת השימוש בחומרים מזהמים. 

 • הפסקת זיהום האוויר ובכך הקטנת הנזקים הבריאותיים לעובדי האתר, הציבור ובעלי חיים.

 • הפסקת זיהום מי התהום, נהרות, נחלים ושטחים חקלאיים.

 • הקטנת התאונות באתר הנגרמות מראות לקויה וגורמות להשבתת האתר ולנזקים כספיים.

 • מניעת קורוזיה בכלים ומתקני האתר כתוצאה של שימוש במגנזיום כלוריד או ציפויים קורוזביים אחרים.

 • קל ליישום, אחסנה ותחזוקה.

 • אינו דליק. 

 • שמירה על בריאות העובדים באתר כתוצאה של הפסקת נשימת חלקיקי אבק הטעונים במגנזיום כלוריד או בחלקיקי אבק זעירים קבועים. 

 • מחיר אטרקטיבי למ”ר עם החזרי עלות בטווחים קצרים כתוצאה ישירה של הקטנת עלות המים, הפסקת רכישת חומרי דיכוי אבק אחרים, הפחתת תאונות והשבתת האתר ונזקי קורוזיה. 

 • ניתן לקבל עם גוון ירוק בהיר להגברת הנראות והיכולת למדוד בקלות את נתוני המצע .  

לפרטים נוספים הכנסו: